МАКЕДОНИЈА И МАКЕДОНЦИТЕ СЕ ОДЛИЧНИ ВО ДЕЛ ОД СТАТИСТИЧКИТЕ КАТЕГОРИИ

Македонија е втора по асистенции:

 1. Шпанија  96
 2. Македонија 91
 3. Данска  89
 4. Шведска  88
 5. Словенија  84

Македонските голмани се први по одбранети удари од крилни позиции:

 1. Македонија  46 %
 2. Германија  42
 3. Австрија  38
 4. Хрватска  38
 5. Шпанија  38

Втори по одбранети удари од шест метри:

 1. Данска  38 %
 2. Македонија  37
 3. Катар  37
 4. Словенија  36
 5. Полска  33

Само победниците на групите имаат освоено повеќе бодови од Македонија во групната фаза: Хрватска (10), Шпанија (10), Германија (9) и Франција (9). Македонија има 8.

Само Шпанија и Хрватска имаат повеќе победи од Македонија во групната фаза, по пет. Ние имаме 4.

Кире Лазаров е водечки во комбинација (гол + асистенција)

 1. Кире Лазаров  (Македонија)  56
 2. Жарко Марковиќ  (Катар)  52
 3. Микел Хансен  (Данска)  51
 4. Драган Гајиќ  (Словенија)  44
 5. Сергеј Рутенка  (Белорусија)  43

И е трет стрелец на првенството:

 1. Драган Гајиќ  (Словенија)  43
 2. Жарко Марковиќ  (Катар)  41
 3. Кире Лазаров  (Македонија)  38
 4. Федерико Пизаро  (Аргентина)  34
 5. Роберт Вебер  (Австрија)  34

Манасков е седми по бројот на украдени топки (5).

Кире Лазаров е седми по бројот на асистенции (18), Филип Миркуловски е девети (17).

После Исланѓанецот Густавсон (168), кон Борко Ристовски се упатени најмногу удари (156) и тој е трет по бројот на одбрани:

 1. Петар Штохл  (Чешка)  53
 2. Бјоргвин Пал Густавсон  (Исланд)  53
 3. Борко Ристовски  (Македонија)  49
 4. Карим Хандави  (Египет)  48
 5. Гонзало Перез де Варгас  (Шпанија)  47

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *