Децата во Кахраманмараш ги Добија Играчките од Навивачите на Бешикташ

Децата од Кахраманмараш кои го пребродија тешкиот земјотрес, ги добија играчите кои навивачите на Бешикташ ги собраа на стадион. Камионот со играчки собрани од кампањата на фудбалскиот клуб „Оваа играчка … Read More

Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата со големи човечки загуби, повредени граѓани, … Read More

Телефонски броеви за помош на македонски граѓани во Турција по разорниот земјотрес

По силниот земјотрес во југоисточниот дел на Република Турција, Министерството за надворешни работи, стапи во контакт со Амбасадата на Македонија во Анкара и Генералниот Конзулат во Истанбул, кои се во … Read More

Ердоган : Повеќе од 1.300 луѓе загинати во катастрофалниот земјотрес

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека повеќе од 1.300 луѓе загинале во катастрофалниот земјотрес што ја погоди Турција во понеделникот во раните утрински часови. Земјотрес со јачина од 7,8 … Read More

Индонезија забрани вонбрачни сексуални односи, за прекршителите следува казна затвор

Индонезискиот парламент денеска го усвои новиот кривичен законик со кој се криминализираат сексуални односи надвор од брак. Пратеничкиот дом го одобри законот со акламација на пленарната седница и покрај критиките … Read More

Лековите против болки можат да го зголемат ризикот од срцев и мозочен удар кај луѓето со висок крвен притисок

Претседателката на Управниот одбор на Турското здружение за анестезиологија и реанимација, проф. д-р Мерал Канбак, предупреди дека долготрајната употреба на парацетамол, што е вклучен во лековите против болки и снижување … Read More