ОХРИД

Заврши акцијата за чистење на магистрален пат Охрид-Св.Наум, само од дивите кампери собрани стотина вреќи отпад

Денеска екипите на Ј.П.„Охридски Комуналец” завршија со акцијата која изминативе 15 дена ја спроведоа за расчистување на расфрланот комунален отпад покрај магистралниот пат Охрид-Свети Наум. Денес се собираше отпад од … Read More

СРЕДБА ПОМЕЃУ ДИРЕКТОРИТЕ НА ОПШТИНСКИТЕ УЧИЛИШТА И ПРЕТСТАВНИЦИ НА СВР ОХРИД

Во просториите на Општина Охрид, денес, се одржа средба на која присуствуваа градоначалникот на Општина Охрид, Кирил Пецаков, службите на Локалната самоуправа, директорите на општинските училишта и претставници на СВР … Read More

УЧЕСНИЦИТЕ НА 13ТАТА ШКОЛА ЗА МЛАДИ ЛИДЕРИ ВО ПОСЕТА НА ОПШТИНА ОХРИД

Учесниците на 13тата Школа за млади лидери која е во организација на поранешниот претседател на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов, денес, беа во посета на Општина Охрид. Градоначалникот Кирил Пецаков, како … Read More

УСПЕШНО РЕАЛИЗИРАН ПРОЕКТОТ „НАШИТЕ ПРВАЧИЊА“

Денес на сметките на 542 родители на  деца запишани во прво оддделение  во рамки на   основните училишта во општина Охрид се исплатени по 3000 денари финансиска поддршка во   рамки на … Read More

Македонија

Со септемвриската пензија пензионерите добиваат повисоки пензии за 6.8 проценти, согласно новата методологија за усогласување на пензиите

Шќип Медиа: „Вива Фреш“ го купува „Тинекс“ за 90 милиони евра

policija kola

Возилото го оставил на поправка а полицијата го шронашла на отпад

(ФОТО) Лицемерие или лапсус? Пендароски се прогласи за покровител на маратонот!

Делегација предводена од премиерот Ковачевски положи цвеќе на вечните почивалишта на претседателите Киро Глигоров и Борис Трајковски

Свет

Шумски пожар зафати воз во Шпанија, патниците ги искршиле прозорците за да побегнат

Рама: Срамно е што една земја членка на НАТО – Бугарија, киднапира две други земји членки на НАТО – Албанија и Македонија

Вучиќ: Се надевам, но не сум сигурен дека ќе има решение за Северна Македонија

Бајден денеска го нарече рускиот претседател Владимир Путин „диктатор и вистински никаквец“

Спорт

(ЕХФ) ги одреди термините за осминафиналните натпревари од Лигата на шампионите.

ГФК Охрид ⁸: Фудбалот е место за спортисти, а не за криминалци – квалитетно судење во Македонија не постои

Е-спортот стана официјален спорт во земјава

Дејан Георгиевски награден со 1,8 милиони денари за среброто во Токио