МЕЃУНАРОДНА КОНФЕРЕНЦИЈА ЗА РЕГУЛИРАЊЕ НА УСЛУГИТЕ ЗА ВОДОСНАБДУВАЊЕ И ОТПАДНИ ВОДИ

Денес во хотелот Метропол започна 5-та Меѓународна конференција за регулирање на услугите за водоснабдување и отпадни води. На конференцијата во организација на Здружението на даватели на комунални услуги на Република Македонија- АДКОМ, учествуваат претставници на јавните комунални претпријатија од земјава, меѓународни експерти, претставници на Министерството за животна средина и фирми кои се во бизнисот со водоснабдувањето и третманот на отпадните води.


Конференцијата за отворена ја прогласи градоначалникот Никола Бакрачески:

Во време кога  во светот има се помалку вода за пиење, а прогнозите велат дека тој тренд ќе расте, расправата за водоснабдувањето, регулацијата  и одведувањето на отпадните води е едно од клучните прашања за иднината на човештвото.Ние сме подрачје богато со вода, но тоа не значи дека можеме нерационално да се однесуваме со ова ретко природно богатство. Охридското Езеро е едно од трите најстари природни езера во светот  и најголемиот басен со чиста вода за пиење во Европа. Не случајно светската стручна јавност, посебно Охридското Езеро како природна реткост и посебно Охрид како културно богатство, предложила да бидат под заштита на УНЕСКО. Тоа е голема привелегија, но и голема одговорност за нивна заштита. Имајќи ја во вид таквата одговорност, во  Охрид пред повеќе од 25 години се изгради колекторскиот систем за одведување на отпадните води и може слободно да речеме почна процесот за целосна заштита на Охридското Езеро.Системот до сега повеќепати со помош на странски донации е доградуван, а во тек се и активности за негова реконструкција и продолжување на опфатот. Целта ни е да се направи целосен колекторски систем кој ќе го штити езерото од македонската и албанската страна. Од друга страна користењето на водата како природен ресурс, подразбира и нејзино рационално и одржливо користење, што е примарна работа на водоводните и комунални препријатија. Верувам дека вие многу посериозно и постручно ќе разговарате на овој реномиран собир , користејќи ги и меѓународните искуствата кои ќе бидат изложени на вашите работни сесии – истакна во своето обраќање градоначалникот Бакрачески.

Од името на организаторот пред присутните се обрати, претседателот на АДКОМ, Игор Спасовски. На конференцијата ќе се работи на пленарни седници, а темите кои ќе се разгледуваат се однесуваат на цената на водните услуги, регулаторот во секторот вода, стратешки менаџмент во јавните комунални претпријатија, градење на капацитети и подршка за развој на секторот води од донаторски и меѓународни финансиски институции.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


https://vulkan-vegas-spielen.com, https://mostbetuzonline.com, https://1win-azerbaijan2.com, https://mostbet-az-24.com, https://kingdom-con.com, https://1xbet-azerbaycanda.com, https://mostbet-az24.com, https://most-bet-top.com, https://mostbettopz.com, https://mostbetsportuz.com, https://mostbet-oynash24.com, https://vulkan-vegas-24.com, https://mostbetsitez.com, https://mostbetuztop.com, https://1xbetsitez.com, https://1xbet-azerbaycanda24.com, https://mostbet-qeydiyyat24.com, https://vulkanvegas-bonus.com, https://mostbet-ozbekistonda.com, https://pinup-bet-aze.com, https://1xbet-az24.com, https://1xbet-az-casino.com, https://1winaz777.com, https://1xbetaz777.com, https://1xbet-az-casino2.com, https://vulkanvegasde2.com, https://1win-azerbaijan24.com, https://pinup-bet-aze1.com, https://mostbet-royxatga-olish24.com, https://mostbet-azer.xyz, https://1xbetaz888.com, https://mostbet-azerbaijan2.com, https://vulkan-vegas-888.com, https://1xbetaz2.com, https://mostbet-azerbaycanda24.com, https://mostbetuzbekiston.com, https://1xbetcasinoz.com, https://vulkan-vegas-casino2.com, https://mostbet-azerbaycanda.com, https://vulkan-vegas-bonus.com, https://1win-qeydiyyat24.com, https://vulkan-vegas-kasino.com, https://1win-azerbaycanda24.com, https://pinup-azerbaycanda24.com, https://mostbet-uz-24.com, https://pinup-az24.com, https://vulkanvegaskasino.com, https://mostbet-az.xyz, https://pinup-qeydiyyat24.com, https://mostbet-kirish777.com, https://1xbetaz3.com, https://mostbetaz777.com, https://1win-az-777.com, https://pinup-azerbaijan2.com, https://vulkan-vegas-erfahrung.com, https://mostbet-uzbekistons.com, https://mostbetaz2.com, https://mostbet-azerbaycan-24.com, https://1xbetkz2.com, https://1win-az24.com, https://mostbetcasinoz.com, https://mostbet-azerbaijan.xyz, https://1winaz888.com, https://1x-bet-top.com, https://1xbet-azerbaijan2.com