Лековите против болки можат да го зголемат ризикот од срцев и мозочен удар кај луѓето со висок крвен притисок

Претседателката на Управниот одбор на Турското здружение за анестезиологија и реанимација, проф. д-р Мерал Канбак, предупреди дека долготрајната употреба на парацетамол, што е вклучен во лековите против болки и снижување … Read More

Шумски пожар зафати воз во Шпанија, патниците ги искршиле прозорците за да побегнат

Шумски пожар зафати воз во Шпанија, во близина на Кастелон на североистокот на земјата. Дури 20 патници се здобиле со изгореници, од кои тројца потешко, откако скокнале од возот зафатен … Read More

Рама: Срамно е што една земја членка на НАТО – Бугарија, киднапира две други земји членки на НАТО – Албанија и Македонија

Срамно е што една земја членка на НАТО – Бугарија, киднапира две други земји членки на НАТО – Албанија и Македонија во време на жестока војна во дворот на Европа, … Read More

Вучиќ: Се надевам, но не сум сигурен дека ќе има решение за Северна Македонија

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека се надева, но не е сигурен дека ќе се најде решение за тргање на бугарското вето и деблокада на евроинтеграцијата на Северна Македонија. – … Read More

Бајден денеска го нарече рускиот претседател Владимир Путин „диктатор и вистински никаквец“

Американскиот претседател Џозеф Бајден денеска го нарече рускиот претседател Владимир Путин „диктатор и вистински никаквец“. На годишниот ручек на пријателите на Ирска во Капитол Хил, претседателот на САД рече дека … Read More