Сашо Смилески дел од делегацијата на Тасевски кои остварија работна средба во Атина

Денеска (28.07.2022) делегација од Бирото за јавна безбедност предводена од директорот м-р Сашо Тасевски оствари работна посета на седиштето на полицијата на Елинската Република во Атина, при што беше остварена … Read More

Просечната нето-плата во државата достигна 31.407 денари

Трендот на раст на просечната нето-плата во земјата продолжува. Согласно податоците на Државниот завод за статистика, просечната месечна нето-плата во мај 2022 година по вработен изнесува 31.407 денари, што е … Read More

Забранет извозот на огревно дрво, пелети и пченица и брашно, укината царината за увоз на масло за јадење до крајот на годината

На предлог на Министерството за економија Владата на денешната седница донесе две одлуки за ограничување на извозот на одредени производи и одлука за укинување на царината за увоз на масло … Read More

Од утре до недела портокалова фаза во цела држава – се препорачува ослободување од работа на најранливите категории население

Министерството за труд и социјална политика ги повикува работодавачите, негователите и воспитувачите во градинките, вработените во Центрите за социјална работа, во Црвениот крст да ги почитуваат препораките од Министерството за … Read More

Маричиќ: Подготвени сме да обезбедиме непречен тек на преговарачкиот процес

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ во обраќањето на состанокот за отворање на скрининг говореше за предизвиците и очекувањата од новата Методологија во периодот кој претстои, … Read More

Ковачевски: Конечно македонскиот јазик ќе ечи секаде низ Европа. Вака се сака државата, со мудри и државнички одлуки!

Честитки и огромна благодарност до пратениците кои денеска покажаа демократски капацитет, ги поддржаа заклучоците за европскиот предлог и гласаа за европска иднина на државата. Нема поголем патриотизам од поддршката за … Read More