Честит 24 јуни-денот на заедницата на Египќаните

И покрај историскиот процес на етничка афирмација во мозаикот на етнички идентитети во Балканот, борбата за малцински права и слободи на египќаните сеуште трае. На  24 јуни 1990 година во … Read More

СПРЕЧEН ШВЕРЦ НА МАРИХУАНА ОД АЛБАНИЈА ВО МАКЕДОНИЈА ПРЕКУ ОХРИДСКО ЕЗЕРО

Упасени се две лица за кои постоеле основи на сомнение дека оваа „дејност” ја извршувале повеќепати. Запленета е дрога во помала колична, упасен е А. П. (35) од селото Худениш, … Read More

Албанија обезбеди бесплатни брзи тестови за туристите

За туристите кои планираат летниот одмор да го поминат на некоја убава дестинација на Јонско или Јадранско море во Албанија, Министерството за здравство на Албанија покрај тоа што скоро целосно … Read More

Бугарија да запре со коруптивното издавање на пасоши ако сакаат ослободување од визи -предупредување од САД

Вашингтон ја предупреди Софија веднаш да го расчисти хаосот со нелегалното и корупциско издавање на пасошите или во спротивно, на бугарските граѓани и натаму ќе им биде потребна виза за … Read More

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ГЕОРГИЕСКИ ВО РАБОТНА ПОСЕТА НА БЕЛГРАД

Градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиески е во неколкудневна работна посета на Белград Р. Србија.  Во рамки на посетата претпладнево тој  се сретна со претседателот на српското собрание, Ивица Дачиќ  при … Read More

Редици од македонски граѓани за вакцинација во Србија и денеска

Во спортската сала во Врање и денеска има голем број граѓани на Македонија за вакцинација, јави дописникот на МИА од Белград. Поради големиот интерес на македонските граѓани за вакцинација без … Read More