Одложено рочиштето од судскиот процес за случајот Пендиков

Одложено е денешното судското рочиште од процесот што пред Основниот суд во Охрид се води во врска со нападот врз Христијан Пендиков, секретарот на бугарскиот културен клуб во Охрид. Причина … Read More

Пецаков: Втора година по ред општина Охрид преку програмата за основно образование успешно го реализира проектот „Нашите првачиња„.

На сметките на вкупно 467 родители/старатели на првачиња запишани во основните училишта во општина Охрид за учебната 2023/24 година, исплатен е вкупен износ од 1.401.000,00 денари надополнет со износот на … Read More

ПУШТЕНА ВО УПОТРЕБА ФОТОВОЛТАИЧНА ЦЕНТРАЛА ВО СОСУ „СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЈ“

Денес во СОСУ „Св. Кирил и Методиј“, беше пуштена во употреба фотоволтаична централа, донација на компанијата ОКТА АД – Скопје. На настанот присуствуваше градоначалникот Кирил Пецаков. Link 1 Link 2 … Read More

НОВ СООБРАЌАЕН РЕЖИМ НА УЛИЦА „МАКЕДОНСКИ ПРОСВЕТИТЕЛИ“

Од утре, 19.09.2023 година (вторник) стапува на сила новиот режим на сообраќај на улица „Македонски Просветители“ со кој по целата должина на улицата ќе се одвива двонасочен сообраќај. Такси постојката … Read More

Скопјанец без одобрение за градба изградил објект во Љубаништа

Поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „бесправно градење“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против  лице на (38) години  од Скопје. Тој, на катарстарска парцела во охридското село … Read More