Познат е конечниот пласман од 9-тото до 24-тото место МАКЕДОНИЈА Е ДЕВЕТТА РАКОМЕТНА СИЛА ВО СВЕТОТ

Четирите победи во групната фаза беа доволни Македонија да го освои деветтото место на СП во Катар. Иако се доби впечаток дека заслуживме и повеќе, овој пласман е најдоброто остварување на Македонија на светските првенства.

На првенството во Египет (1999 г.) бевме 18-ти, на првенството во Хрватска (2009 г.) бевме 11-ти, а пред две години, во Шпанија, го освоиме 14-тото место.

За 23-тото мест0: 13:00: Чиле – Алжир 30:28 (10:16) (Духаил Хандбал Арена)

За 21-то место: 15:00: Иран – Саудиска Арабија 26:22 (15:10) (Духаил Хандбал Арена)

За 19-тото место: 17:00: БиХ – Русија 28:42 (16:20) (Духаил Хандбал Арена)

За 17-тото место: 19:00: Белорусија – Чешка 31:32 (3:4, 28:28, 13:14) (Духаил Хандбал Арена)

Пласман:

Македонија е деветта, а зад нас се пласираа:  Шведска (10), Исланд (11), Аргентина (12), Австрија (13), Египет (14), Тунис (15), Бразил (16), Чешка (17), Белорусија (18), Русија (19), БиХ (20), Иран (21), Саудиска Арабија (22), Чиле (23) и Алжир (24).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


https://vulkan-vegas-spielen.com, https://mostbetuzonline.com, https://1win-azerbaijan2.com, https://mostbet-az-24.com, https://kingdom-con.com, https://1xbet-azerbaycanda.com, https://mostbet-az24.com, https://most-bet-top.com, https://mostbettopz.com, https://mostbetsportuz.com, https://mostbet-oynash24.com, https://vulkan-vegas-24.com, https://mostbetsitez.com, https://mostbetuztop.com, https://1xbetsitez.com, https://1xbet-azerbaycanda24.com, https://mostbet-qeydiyyat24.com, https://vulkanvegas-bonus.com, https://mostbet-ozbekistonda.com, https://pinup-bet-aze.com, https://1xbet-az24.com, https://1xbet-az-casino.com, https://1winaz777.com, https://1xbetaz777.com, https://1xbet-az-casino2.com, https://vulkanvegasde2.com, https://1win-azerbaijan24.com, https://pinup-bet-aze1.com, https://mostbet-royxatga-olish24.com, https://mostbet-azer.xyz, https://1xbetaz888.com, https://mostbet-azerbaijan2.com, https://vulkan-vegas-888.com, https://1xbetaz2.com, https://mostbet-azerbaycanda24.com, https://mostbetuzbekiston.com, https://1xbetcasinoz.com, https://vulkan-vegas-casino2.com, https://mostbet-azerbaycanda.com, https://vulkan-vegas-bonus.com, https://1win-qeydiyyat24.com, https://vulkan-vegas-kasino.com, https://1win-azerbaycanda24.com, https://pinup-azerbaycanda24.com, https://mostbet-uz-24.com, https://pinup-az24.com, https://vulkanvegaskasino.com, https://mostbet-az.xyz, https://pinup-qeydiyyat24.com, https://mostbet-kirish777.com, https://1xbetaz3.com, https://mostbetaz777.com, https://1win-az-777.com, https://pinup-azerbaijan2.com, https://vulkan-vegas-erfahrung.com, https://mostbet-uzbekistons.com, https://mostbetaz2.com, https://mostbet-azerbaycan-24.com, https://1xbetkz2.com, https://1win-az24.com, https://mostbetcasinoz.com, https://mostbet-azerbaijan.xyz, https://1winaz888.com, https://1x-bet-top.com, https://1xbet-azerbaijan2.com