СП РАКОМЕТ 2019 – Дали Ракометот ќе биде сведок на Скандал останува да видиме !

Пред ракометниот меч помеѓу Шведска и Данска, кој одлучува за полуфинастистите на Светското првенство, многумина се сеќаваат на она што се случи на европското првенство во фудбал во 2004 година.
Ќе се случи нешто слично повторно, овој пат на сметка на Норвешка?

Данците и Швеѓаните знаеја дека резултатот 2: 2 ќе ги одведе двете репрезентации понатака , во натпреварот на Евро 2004.
Дуелот заврши со ист резултат, и иако тие биле осудени од страна на јавноста, никогаш не било докажано дека нешто е договорено, па затоа “скандинавското пријателство” ги зеде и двата тима во четвртфиналето, каде што потоа паднаа на задоволство од навивачите на фудбалот.

Данците и Швеѓаните имаат можност да го повторат истото, но во ракомет.

Во групата 2 репрезентациите  на Данска,Шведска,Норвешка се наоѓаат во позиција   да изборат полуфинале на ова СП , групата може да заврши 3 репрезентации  да имаат еднаков број на поени .
Во пресрет на последниот натпревар, Данците имаат по два бода повеќе од своите конкуренти, но играат со Швеѓаните, а Норвешка се очекува да победи против неуверливите Унгарци.

Претходно во текот на првенството, Данска  ја победи Норвешка 30:26, додека Норвежаните ја победија Шведска со 30:27, а во случај на еднаков број поени овие резултати ќе бидат од големо значење, како што ќе одлучи за полуфиналисти меѓусебна средби.

“Ние сакаме пред се  влеземе , со намера да се победи, но ако ние се наоѓаме во оваа ситуација, ние ќе се обидеме да загубиме со  повеќе од четири разлика. Но, ние планираме   да направиме се за да се дојде до триумф “, уверува Данскиот селектор  Николај Јакобсен.

Слични зборови  слушавме  и на  европското првенство во фудбал   во пресрет на средбата во 2004 година, но во последен момент се претвори во фарса и чување на топки во центарот.

Дали ракометот ќе биде сведок останува да видиме дали ќе  биде вистински скандал.

Најголема вина од целата приказна оди кај IHF , која требаше овие последни 2 натпревари да ги играат во ист термин за да  не  дојде до вакви циркузи .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *