Невреме на Балканот !!!

Во Србија во текот на ноќта и утре се очекуваат обилни врнежи и на места невреме проследено со бура, а ндлежните служби се подготвени за реагирање во случај на излевање реки и појава на град.

Невремето вчера и денеска ја зафати Хрватска, а се очекува и во некои делови на БиХ.

Управата за справување со кризи на Србија соопшти дека се очекуваат меѓу 20 и 40 литри дожд по метар квадратен, а во некои места во Србија до 60 литри.

Поради тоа заменикот-началник на Управата Бојан Томиќ изјави за Танјуг дека е ставена во состојба на готовност градобијната заштита.

Силно невреме кое од вчера ја зафати Хрватска трае и денеска. Главниот град Загреб попладнево беше погоден од пороен дожд и силен ветер. Според локалните медиуми предизвикани се потешкотии во сообраќајот, голем паднати дрвја, поплавени улици.

Летовите од аеродромот Плесо доцнат бидејќи пистата е поплавена. Невремето ја зафати и северозападна Хрватска. Во Чаковец паѓаше мраз со големина на грашок. Претходно бурата го зафати главно северното приморје со островите, каде наместа имаше 50 литри дожд на метар квадратен.

Пороен дожд и невреме се очекува и во Далмација. За Ријечкото и Дубровничкото подрачје прогласен е црвен највисок степен на предупредување за екстремни временски прилики.

Портокалов метео аларм денеска е вклучен и во БиХ поради најавените поројни дождови и силни грмотевици за неколку региони – Бањалучкиот, Тузланскиот, Бихаќкиот, како и за регионот на Мостар и Требиње.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


https://vulkan-vegas-spielen.com, https://mostbetuzonline.com, https://1win-azerbaijan2.com, https://mostbet-az-24.com, https://kingdom-con.com, https://1xbet-azerbaycanda.com, https://mostbet-az24.com, https://most-bet-top.com, https://mostbettopz.com, https://mostbetsportuz.com, https://mostbet-oynash24.com, https://vulkan-vegas-24.com, https://mostbetsitez.com, https://mostbetuztop.com, https://1xbetsitez.com, https://1xbet-azerbaycanda24.com, https://mostbet-qeydiyyat24.com, https://vulkanvegas-bonus.com, https://mostbet-ozbekistonda.com, https://pinup-bet-aze.com, https://1xbet-az24.com, https://1xbet-az-casino.com, https://1winaz777.com, https://1xbetaz777.com, https://1xbet-az-casino2.com, https://vulkanvegasde2.com, https://1win-azerbaijan24.com, https://pinup-bet-aze1.com, https://mostbet-royxatga-olish24.com, https://mostbet-azer.xyz, https://1xbetaz888.com, https://mostbet-azerbaijan2.com, https://vulkan-vegas-888.com, https://1xbetaz2.com, https://mostbet-azerbaycanda24.com, https://mostbetuzbekiston.com, https://1xbetcasinoz.com, https://vulkan-vegas-casino2.com, https://mostbet-azerbaycanda.com, https://vulkan-vegas-bonus.com, https://1win-qeydiyyat24.com, https://vulkan-vegas-kasino.com, https://1win-azerbaycanda24.com, https://pinup-azerbaycanda24.com, https://mostbet-uz-24.com, https://pinup-az24.com, https://vulkanvegaskasino.com, https://mostbet-az.xyz, https://pinup-qeydiyyat24.com, https://mostbet-kirish777.com, https://1xbetaz3.com, https://mostbetaz777.com, https://1win-az-777.com, https://pinup-azerbaijan2.com, https://vulkan-vegas-erfahrung.com, https://mostbet-uzbekistons.com, https://mostbetaz2.com, https://mostbet-azerbaycan-24.com, https://1xbetkz2.com, https://1win-az24.com, https://mostbetcasinoz.com, https://mostbet-azerbaijan.xyz, https://1winaz888.com, https://1x-bet-top.com, https://1xbet-azerbaijan2.com