Без Дозвола се доградува Алипашината џамијата

Незаконски се реконструира Алипашината џамија во охридската чаршија.

Наместо да се реставрира и заштити вредниот споменик на културата, како што предвидел Завод и музеј, без дозвола за градба со тешка механизација се доградува верскиот објект и пропратни објекти во дворот.

Од здружението „Совест“ бараат надлежните да ја запрат дивоградбата. -Направија неколку нови дивоградби, а во цело тоа време околината во џамијата се уништува систематски дел по дел значи се копа со багери, се фрлаат бетонски плочи и можете да замислите каква неповратна штета е направена“, вели Михајло Арнаудов од здружението „Совест“.

Клучен проблем е и висината на минарето. Проектот предвидува изградба на 32 метри високо минаре, кое ќе биде најдоминантниот објект во централното градско јадро. -Со ова ќе се измени силуетата на Охрид, сликата за Охрид, со еден збор Охрид ќе се ребрендира.

ivz bara

Што сака да се постигне е јасно, но сега и овде нема да навлегуваме во поширока експликација. Само сакаме да се слушне и знае – Охрид не го даваме“, додава Трендафилов. Под дел од џамијата изградена 16 век пронајдени се остатоци од ранохристијанска базилика, кои треба да се конзервираат. -„Под објектот постојат материјални артефакти за постоење на базилика и мозаици врз кои е изградена џамијата. Зошто во целиот проект не е вклучена реставрација и на овие културни слоеви, кои би биле презентирани за јавноста“, прашува Михаил Трендафилов Нанче претседател на здружение „Совест“. Од Завод и музеј велат побарале од Исламската верска заедница да прекине со градежните работи. Со конзерваторско решение за Алипашината џамија забрането е било какви дивоградби на споменичното добро кои го нарушуваат неговиот интегритет.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


https://vulkan-vegas-spielen.com, https://mostbetuzonline.com, https://1win-azerbaijan2.com, https://mostbet-az-24.com, https://kingdom-con.com, https://1xbet-azerbaycanda.com, https://mostbet-az24.com, https://most-bet-top.com, https://mostbettopz.com, https://mostbetsportuz.com, https://mostbet-oynash24.com, https://vulkan-vegas-24.com, https://mostbetsitez.com, https://mostbetuztop.com, https://1xbetsitez.com, https://1xbet-azerbaycanda24.com, https://mostbet-qeydiyyat24.com, https://vulkanvegas-bonus.com, https://mostbet-ozbekistonda.com, https://pinup-bet-aze.com, https://1xbet-az24.com, https://1xbet-az-casino.com, https://1winaz777.com, https://1xbetaz777.com, https://1xbet-az-casino2.com, https://vulkanvegasde2.com, https://1win-azerbaijan24.com, https://pinup-bet-aze1.com, https://mostbet-royxatga-olish24.com, https://mostbet-azer.xyz, https://1xbetaz888.com, https://mostbet-azerbaijan2.com, https://vulkan-vegas-888.com, https://1xbetaz2.com, https://mostbet-azerbaycanda24.com, https://mostbetuzbekiston.com, https://1xbetcasinoz.com, https://vulkan-vegas-casino2.com, https://mostbet-azerbaycanda.com, https://vulkan-vegas-bonus.com, https://1win-qeydiyyat24.com, https://vulkan-vegas-kasino.com, https://1win-azerbaycanda24.com, https://pinup-azerbaycanda24.com, https://mostbet-uz-24.com, https://pinup-az24.com, https://vulkanvegaskasino.com, https://mostbet-az.xyz, https://pinup-qeydiyyat24.com, https://mostbet-kirish777.com, https://1xbetaz3.com, https://mostbetaz777.com, https://1win-az-777.com, https://pinup-azerbaijan2.com, https://vulkan-vegas-erfahrung.com, https://mostbet-uzbekistons.com, https://mostbetaz2.com, https://mostbet-azerbaycan-24.com, https://1xbetkz2.com, https://1win-az24.com, https://mostbetcasinoz.com, https://mostbet-azerbaijan.xyz, https://1winaz888.com, https://1x-bet-top.com, https://1xbet-azerbaijan2.com