Во Грција запленети рекордни 1,1 тони хероин

Грчките власти денеска соопштија дека заплениле рекордни 1,1 тони хероин во близина на Атина и уапсиле 11 лица осомничени за шверц на наркотици.

Вредноста на запленетата дрогата на нарко пазарот изнесува над 30 милиони евра.

Грчката крајбрежна стража соопшти дека операцијата е спроведена по сигнал и во координација со американската Агенција за борба со дрога.

Осомничените шестмина Грци и петмина странски државјани се уапсени доцна синоќа. Крајбежната стража не ја прецизираше националноста на приведените странски државјани.

Во соопштението се наведува дека наркомрежата дејствувала од магацин, источно од Атина и го разнесувала хероинот со камиони во Грција и во други европски држави.

Германската аренција ДПА јави дека дрогата е пронајдена во два магацини и била распоредена во 443 пакети. Меѓу уапсените Грци се и познат бизнисмен од поморскиот сектор, неговата сопруга и нивниот 15-годишен син. Нивниот идентитет не е соопштен.

Грчкиот министер за трговска морнарица Милтиадис Варвициотис изјави дека ова е најголемо количество хероин, некогаш запленето во Грција.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


https://vulkan-vegas-spielen.com, https://mostbetuzonline.com, https://1win-azerbaijan2.com, https://mostbet-az-24.com, https://kingdom-con.com, https://1xbet-azerbaycanda.com, https://mostbet-az24.com, https://most-bet-top.com, https://mostbettopz.com, https://mostbetsportuz.com, https://mostbet-oynash24.com, https://vulkan-vegas-24.com, https://mostbetsitez.com, https://mostbetuztop.com, https://1xbetsitez.com, https://1xbet-azerbaycanda24.com, https://mostbet-qeydiyyat24.com, https://vulkanvegas-bonus.com, https://mostbet-ozbekistonda.com, https://pinup-bet-aze.com, https://1xbet-az24.com, https://1xbet-az-casino.com, https://1winaz777.com, https://1xbetaz777.com, https://1xbet-az-casino2.com, https://vulkanvegasde2.com, https://1win-azerbaijan24.com, https://pinup-bet-aze1.com, https://mostbet-royxatga-olish24.com, https://mostbet-azer.xyz, https://1xbetaz888.com, https://mostbet-azerbaijan2.com, https://vulkan-vegas-888.com, https://1xbetaz2.com, https://mostbet-azerbaycanda24.com, https://mostbetuzbekiston.com, https://1xbetcasinoz.com, https://vulkan-vegas-casino2.com, https://mostbet-azerbaycanda.com, https://vulkan-vegas-bonus.com, https://1win-qeydiyyat24.com, https://vulkan-vegas-kasino.com, https://1win-azerbaycanda24.com, https://pinup-azerbaycanda24.com, https://mostbet-uz-24.com, https://pinup-az24.com, https://vulkanvegaskasino.com, https://mostbet-az.xyz, https://pinup-qeydiyyat24.com, https://mostbet-kirish777.com, https://1xbetaz3.com, https://mostbetaz777.com, https://1win-az-777.com, https://pinup-azerbaijan2.com, https://vulkan-vegas-erfahrung.com, https://mostbet-uzbekistons.com, https://mostbetaz2.com, https://mostbet-azerbaycan-24.com, https://1xbetkz2.com, https://1win-az24.com, https://mostbetcasinoz.com, https://mostbet-azerbaijan.xyz, https://1winaz888.com, https://1x-bet-top.com, https://1xbet-azerbaijan2.com