МЛАДИТЕ СЕ УЧАТ НА ЗДРАВ И БЕЗБЕДЕН ЖИВОТ

Манифестацијата  „Живеј здраво-Живеј безбедно“ , која  е дел од  развојната програма за образование на  Општина Охрид, а се реализира  во соработка со СВР Охрид, Црвен Крст, Извиднички одред „Пионер“ и основните училишта, се одржа денеска  во паркот  наспроти Центарот за култура „ Григор Прличев“ .Целта на проектот е превенција од дрога, алкохол и цигари, за што учениците од основните училишта, преку спортски игри ги промовираа здравите животни стилови.

-Се собравме денес , да им речеме НЕ на зависностите од дрога, алкохол и цигари, но да кажеме ДА за здравите навики на живот,физичката активност и консумирањето на здрава храна. За жал, бројот на адолесцентите кои се зависници од алкохол,цигари и дрога  се зголемува, па затоа преку вакви проекти младите треба да се учат на здрав и безбеден живот- рече заменик градоначалникот Ангел Јанев.

Младите, денеска  преку игра се забавуваа, меѓусебно  се дружеа и  испратија порака до нивните врсници дека спортот е само еден од начините да се спротистават на дрогата,алкохолот и цигарите.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


https://vulkan-vegas-spielen.com, https://mostbetuzonline.com, https://1win-azerbaijan2.com, https://mostbet-az-24.com, https://kingdom-con.com, https://1xbet-azerbaycanda.com, https://mostbet-az24.com, https://most-bet-top.com, https://mostbettopz.com, https://mostbetsportuz.com, https://mostbet-oynash24.com, https://vulkan-vegas-24.com, https://mostbetsitez.com, https://mostbetuztop.com, https://1xbetsitez.com, https://1xbet-azerbaycanda24.com, https://mostbet-qeydiyyat24.com, https://vulkanvegas-bonus.com, https://mostbet-ozbekistonda.com, https://pinup-bet-aze.com, https://1xbet-az24.com, https://1xbet-az-casino.com, https://1winaz777.com, https://1xbetaz777.com, https://1xbet-az-casino2.com, https://vulkanvegasde2.com, https://1win-azerbaijan24.com, https://pinup-bet-aze1.com, https://mostbet-royxatga-olish24.com, https://mostbet-azer.xyz, https://1xbetaz888.com, https://mostbet-azerbaijan2.com, https://vulkan-vegas-888.com, https://1xbetaz2.com, https://mostbet-azerbaycanda24.com, https://mostbetuzbekiston.com, https://1xbetcasinoz.com, https://vulkan-vegas-casino2.com, https://mostbet-azerbaycanda.com, https://vulkan-vegas-bonus.com, https://1win-qeydiyyat24.com, https://vulkan-vegas-kasino.com, https://1win-azerbaycanda24.com, https://pinup-azerbaycanda24.com, https://mostbet-uz-24.com, https://pinup-az24.com, https://vulkanvegaskasino.com, https://mostbet-az.xyz, https://pinup-qeydiyyat24.com, https://mostbet-kirish777.com, https://1xbetaz3.com, https://mostbetaz777.com, https://1win-az-777.com, https://pinup-azerbaijan2.com, https://vulkan-vegas-erfahrung.com, https://mostbet-uzbekistons.com, https://mostbetaz2.com, https://mostbet-azerbaycan-24.com, https://1xbetkz2.com, https://1win-az24.com, https://mostbetcasinoz.com, https://mostbet-azerbaijan.xyz, https://1winaz888.com, https://1x-bet-top.com, https://1xbet-azerbaijan2.com