РУСКИ АВИОН СО НАД 200 ПАТНИЦИ СЕ УРНАЛ ВО ЕГИПЕТ

Руски патнички авион, што утрово полета од летувалиштето Шарм ел Шејк за Санкт Петербург, се урнал во централниот дел на Синај, потврди канцеларијата на египетскиот премиер, пренесуваат светските медиуми.
Формиран е кризен штаб кој треба да ги утври причините за несреќата..
Шефот на Управата за воздухопловни несреќи во Египет, Ајман ал Мукадам, претходно соопшти дека авионот исчезнал од радарите и оти нема контакт со контролата на летање.
-На руската авиокомпанија им кажавме дека изгубивме контакт со авионот, но тој сигурно контактирал со турската контрола на летот и оти сега поминува низ турскиот воздушен простор, истакна Мукадам.
Руските воздухопловни власти соопштија дека во авионот има 224 патници и членови на екипажот, а радарскиот контакт е изгубен во воздушниот простор на Кипар.
Авион е Ербас А-321 на руската воздухопловна компанија „Когалимавија“.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *