СЛИКАТА НА TРАМП ЗА 20 МИНУТНИОТ ЗАТВОР СОБРА 7 МИЛИОНИ ЗА САМО 3 ДЕНА

 

Трамп во четвртокот се предаде во затворот во Џорџија, но поради претходниот договор на нивните судски власти, беше ослободен со кауција од 200.000 долари.

Одта на Доналд Трамп во затвор во Џорџија досега се собрани околу 7,1 милион фотографии, од изборниот штаб за претседателската кампања.

Голем дел од парите се од продажба на шољи, маици и термоси со фотографии на Трамп од затворот во Аризона, Џорџија.

Поранешниот претседател, кој се кандидира за уште еден мандат, ги отфрли обвинувањата и тврди дека судските случаи против него се политички мотивирани тој ја води трката за републиканска номинација и има реална можност за реванш со актуелниот претседател Џо Бајден.

Трамп беше во затвор околу 20 минути. Набргу по влегувањето во затворот, името се појави во базата на податоци, каде што забележа неговата висина, тежина и боја на коса. Нему му беше доделен затворен број P01135809. Беше направена и снимка, прва за некој поранешен американски претседател, која беше објавена околу еден час по излегувањето на Трамп од затворот.