СВР-Охрид со кривична пријава против 64-годишен Паланчанец

СВР Охрид поднел кривична пријава против 64-годишниот Д.Ј од Крива Паланка, поради основани сомнение за сторено кривично дела „ширење расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем“.

Пријавениот, како што извести Министерството за внатрешни работи, на 22-ри јануари годинава на социјалната мрежа Фејсбук, поставил коментар со „недолична содржина со кој поттикнувал насилство“.