merko

Бујар Османи: Членството на Рамиз Мерко во ДУИ е замрзнато, институциите да започнат истрага

Функционерот на ДУИ, Бујар Османи, денеска ги повика институциите веднаш да зпаочнат истрага за струшкиот градоначалник Рамиз Мерко кој пред два дена се најде на „црната листа“ на САД.

– Институциите веднаш да започнат сеопфатна истрага за господинот Рамиз Мерко за сите можни тврдења и информации кои излегуваат од одлуката на Стејт Департментот, рече денеска Османи пред медиумите.

Тој претходно рече дека ова не е негов личен став , туку заклучок на ДУИ. Османи пред јавноста откри дека Мерко сам побарал неговото членство во партиските органи на „Интегративците“ да биде замрзнато, по што од владеачката партија тоа го прифатиле.

– Само на тој начин може да се бориме против корупцијата и против злоупотребата во партиските препукувања. Со ова даваме поддршка на САД да продолжи со своите антикорупциски активности, истакна денес Османи.

Фото: Архива

извор; фактор.мк