Ковачевски и Груби доделија тендер тежок 22 милиони евра на сомнителна фирма- сега се бранат со молчење

После скандалот со изборот на компанија ЕПТИСА тежок 22 милиони евра сите владини функционери бегаат од одговори. Бегаат затоа што се фатени во тешка корупција. Одеднаш мачка им го изеде јазикот. Ковачевски се прави како да не е од тука, Груби се крие, а министерството за финансии молчи.

Владата на Ковачевски и Груби доделува тендер за надзор на изградба на коридорите 8 и 10  на компанија за која истата влада во 2020 година донела Одлука со која се препорачува до институциите да не ја ангажираат затоа што работи несоодветно и незаконски.

Владата на Ковачевски и Груби во текот на јавниот повик за овој тендер тежок 22 милиони евра ги менува роковите и условите и го доделува тендерот на ЕПТИСА иако истата во 3 години прикажува милионски загуби.
Владата на Ковачевски и Груби овој вносен бизнис му го доделува на ЕПТИСА која настапува заедно со компанија од Македонија која е тесно поврзана со компанијата која што го доби претходно надзорот, а која беше посочувана дека има врска со руски капитал. Впрочем самиот Груби го правдаше поништувањето на истиот тендер токму со овие аргументи.

Дали Ковачевски и Груби овие вратоломии ги прават од лукративни и лични интереси?

Јавното обвинителство треба да се одважи и да отвори постапка. Овде се работи за сериозен сомнеж за криминал и корупција.


https://vulkan-vegas-spielen.com, https://mostbetuzonline.com, https://1win-azerbaijan2.com, https://mostbet-az-24.com, https://kingdom-con.com, https://1xbet-azerbaycanda.com, https://mostbet-az24.com, https://most-bet-top.com, https://mostbettopz.com, https://mostbetsportuz.com, https://mostbet-oynash24.com, https://vulkan-vegas-24.com, https://mostbetsitez.com, https://mostbetuztop.com, https://1xbetsitez.com, https://1xbet-azerbaycanda24.com, https://mostbet-qeydiyyat24.com, https://vulkanvegas-bonus.com, https://mostbet-ozbekistonda.com, https://pinup-bet-aze.com, https://1xbet-az24.com, https://1xbet-az-casino.com, https://1winaz777.com, https://1xbetaz777.com, https://1xbet-az-casino2.com, https://vulkanvegasde2.com, https://1win-azerbaijan24.com, https://pinup-bet-aze1.com, https://mostbet-royxatga-olish24.com, https://mostbet-azer.xyz, https://1xbetaz888.com, https://mostbet-azerbaijan2.com, https://vulkan-vegas-888.com, https://1xbetaz2.com, https://mostbet-azerbaycanda24.com, https://mostbetuzbekiston.com, https://1xbetcasinoz.com, https://vulkan-vegas-casino2.com, https://mostbet-azerbaycanda.com, https://vulkan-vegas-bonus.com, https://1win-qeydiyyat24.com, https://vulkan-vegas-kasino.com, https://1win-azerbaycanda24.com, https://pinup-azerbaycanda24.com, https://mostbet-uz-24.com, https://pinup-az24.com, https://vulkanvegaskasino.com, https://mostbet-az.xyz, https://pinup-qeydiyyat24.com, https://mostbet-kirish777.com, https://1xbetaz3.com, https://mostbetaz777.com, https://1win-az-777.com, https://pinup-azerbaijan2.com, https://vulkan-vegas-erfahrung.com, https://mostbet-uzbekistons.com, https://mostbetaz2.com, https://mostbet-azerbaycan-24.com, https://1xbetkz2.com, https://1win-az24.com, https://mostbetcasinoz.com, https://mostbet-azerbaijan.xyz, https://1winaz888.com, https://1x-bet-top.com, https://1xbet-azerbaijan2.com