Бајден денеска го нарече рускиот претседател Владимир Путин „диктатор и вистински никаквец“

Американскиот претседател Џозеф Бајден денеска го нарече рускиот претседател Владимир Путин „диктатор и вистински никаквец“.

На годишниот ручек на пријателите на Ирска во Капитол Хил, претседателот на САД рече дека Путин е „диктатор, убиец, чист силеџија кој води неморална војна против народот на Украина“, објави Си-Ен-Ен.

Бајден, исто така, рече дека Ирска се „интензивирала“ соочени со руската агресија против Украина, додавајќи дека односите меѓу Ирска и САД „добиле уште поинтензивни и кооперативни односи отколку што некогаш имале поради неутралноста на Ирска“.

„Путин плаќа висока цена за својата агресија и тие се дел од причината зошто цената оди толку висока“, рече Бајден.

Претседателот на САД зборуваше за најавениот утрешен разговор со неговиот кинески колега Си Џинпинг и се пошегува дека Си „се сеќава на се што кажал“, без да прецизира на што мисли.

„Настрана шегата, тој (Си) не верува дека демократијата е одржлива во 21 век“, рече Бајден.