Најмалку 45 мртви во тешка сообраќајка на македонски автобус во Бугарија

Најмалку 46 лица загинаа во тешка сообраќајна несреќа во која се запали македонски автобус на автопатот „Струма“, јави БГНЕС.

Во автобусот патувале 52 лица. Меѓу загинатите има 12 малолетници, меѓу кои и двајца близнаци. Во несреќата загинал и возачот. Преживеале шест лица кои биле сместени во болницата „Пирогов“ во Софија.

Автобусот е со македонска регистрација, потврди началникот на Противпожарната служба Николај Николов.