ОХРИД

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ПЕЦАКОВ ОСТВАРИ СРЕДБА СО ШПАНСКИОТ АМБАСАДОР

Денес во работна посета на Општина Охрид престојуваше амбасадорот на Шпанија во Република Македонија, Н.Е. Хосе Луиз Лозано Гарсија. На средбата со градоначалникот Кирил Пецаков, шпанскиот амбасадор истакна дека денешната … Read More

Ковачевски: Илинден е нашата сила и за современа, модерна, економски развиена – европска, Република Северна Македонија

По повод националниот празник 2 Август – Денот на Републиката и Илинден, под слоганот „Нашата сила за иднината“ годинава, претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски се обрати … Read More

Делегација на Општина Охрид положи и свежо цвеќе пред спомен обележјето на Илинденците во Градскиот парк и кај Прентов мост

Со полагање на свежо цвеќе пред спомен обележјата на хероите од двата Илиндена и со пригодна празнична програма, го одбележавме 2. Август – Денот на Републиката. Заедно со претседателот на … Read More

Пецаков: Означивме успешен почеток на 43. Илинденски пливачки маратон

Означивме успешен почеток на 43. Илинденски пливачки маратон. Се плива од Горица до Градското пристаниште во должина од 2,5 километри. Пријавени се 44 пливачи кои ќе пливаат во две категории … Read More

Македонија

Во тек е исплатата на правата од социјална и детска заштита

Сашо Смилески дел од делегацијата на Тасевски кои остварија работна средба во Атина

Просечната нето-плата во државата достигна 31.407 денари

Забранет извозот на огревно дрво, пелети и пченица и брашно, укината царината за увоз на масло за јадење до крајот на годината

Од утре до недела портокалова фаза во цела држава – се препорачува ослободување од работа на најранливите категории население

Свет

Рама: Срамно е што една земја членка на НАТО – Бугарија, киднапира две други земји членки на НАТО – Албанија и Македонија

Вучиќ: Се надевам, но не сум сигурен дека ќе има решение за Северна Македонија

Бајден денеска го нарече рускиот претседател Владимир Путин „диктатор и вистински никаквец“

ПУТИН ВО ВОНРЕДНОТО ОБРАЌАЊЕ ЈА СПОМНА И МАКЕДОНИЈА !

Спорт

(ЕХФ) ги одреди термините за осминафиналните натпревари од Лигата на шампионите.

ГФК Охрид ⁸: Фудбалот е место за спортисти, а не за криминалци – квалитетно судење во Македонија не постои

Е-спортот стана официјален спорт во земјава

Дејан Георгиевски награден со 1,8 милиони денари за среброто во Токио